22 Haziran / 2024 Cumartesi
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaÖnce ÇıkanlarKauçuk Ekstrüzyon Hatları

Kauçuk Ekstrüzyon Hatları

Kauçuk Ekstrüzyon hatları dizayn etmek, RPMmach’ın özellikle tecrübe sahibi olduğu ve çok başarılı olduğu kauçuk proseslerinden biridir.

Bu tip hatları oluşturan makineler, üretilecek ürüne göre değişiklik gösterir ;

 • Kauçuk fitil      (conta) ekstrüzyon ve vulkanizasyon (pişirme) hatları
 • Saçlı      Kapı-bagaj lastiği komple hattı
 • Kauçuk      örgülü hortum (radyatör hortumu) komple hatları
 • Kauçuk      Basınç Hortumu komple üretim hatları
 • Araç lastiği      üst kaplama komposit (co-ex) ekstrüzyon hatları
 • Kauçuk      sünger Levha ekstrüzyon-vulkanizasyon hatları
 • Butil      (butyl) bant ekstrüzyon hatları
 • Silikon      kauçuk ekstrüzyon-vulkanizasyon hatları
 • Özel      amaçlı-özel tasarım  ekstrüzyon      hatları

Kauçuk fitil (conta) ekstrüzyon-vulkanizayon (pişirme) hatlarında genelde ekstrüder, vulkanizasyon uniteleri, Ön şoklama üniteleri, Mikrodalga (Mw) üniteleri, Sıcak hava tünelleri veya tuz banyosu sistemleri, soğutma uniteleri, silikonlama,  sarma üniteleri, ve gerekli olabilecek diğer özel ekpmanlardan oluşur. Yeni nesil MW Mikrodalga uniteler 3 katlı yapılabilmektedir.Bütün diğer hatlarda olduğu gibi , kauçuk fitil hatlarındaki makineleri seçerken dikkat edilecek en önemli nokta, bütün makinelerin bir biri ile her açıdan senkronizasyonu dur. Her biri diğeri ile kapasite ve teknik açıdan uyumlu olmalıdır.  Bu da hattın tam performans ile çalışması için önemlidir. İpli conta (fitil) üretebilen  özel tasarladığımız T’’ kafalar ve gerekli diğer ekipmanlar bu hatlara opsiyonel olarak ilave edilebilmektedir.

Saçlı kapı-bagaj lastiği (conta) kompe hattı, Türkiyede bir çok şirkete kurulmuş ve çalışan çok başarılı hatlardan biridir. Bu hat ile, otomotiv sektöründe kullanılan, co-ex sistemiyle üretilen, bazen 2 bazen de 3 veya 4 komponent üretilebilen bir üründür. Bu hatta kullanılan makine-ekipmanların tamamı RPMmach tarafından üretilmektedir. Çok spesifik özelliklere sahip olan bu komple üretim hattı, ekstrüderler, co-ex kafalar, Saç besleyiciler, saç şekillendiriciler, gerginlik ayarlayıcı sistemler, şok üniteleri, Mikro dalga uniteler, otomatik delik delme cihazları, Sıcak hava tünelleri, final şekillendiriciler vs. gibi makine-ekipmanlardan oluşur. Bazı durumlarda aynı hat üzerinde floklama unitesi-sistemi de kurulabilir. Son zamanlarda rağbet gören yeni nesil ‘’ plazma-yüzey ‘’ chrono dediğimiz bir üniteyi de bu hatlarda kullanabiliyoruz. Bu unite, lastik yüzeyine, flok alternatifi olan, bir kimyasal-fiziksel işlem yaparak yüzey kayganlığı sağlayan, lastiğin cam ile sürtünme katsayısını düşüren, ve flok dan daha uzun ömürlü olan bir prosestir.

RPM Mach Kauçuk Makineleri RPM Mach Kauçuk Makineleri

 

RPM Mach Kauçuk Makineleri RPM Mach Kauçuk Makineleri

Kauçuk örgülü radyatör hortum hatları konusunda RPMmach’ın Türkiyede bir çok şirkette çalışan makineleri bulunmaktadır. Bu hattı oluşturan makineler genel olarak ; Amaca uygun pin kovanlı ekstrüder (pin type), soğutma uniteleri, örme makinesi, T’ kafalı kaplama ekstrüderi, laser çap ölçme cihazları, sprayer unitesi, çekici, otomatik boy kesici unite ve gerekli özel unitelerden oluşur. RPMmach’ın son dönemde geliştirdiği FKM-AEM co-ex ekstrüder versiyonu ve kaplama sistemi, komple anahtar teslim proje olarak sunulmaya başlanmış ve ilgi görmüştür. Bilindiği gibi FKM kauçuk, bu sektörde en zor işlenen-ekstrüde edilen bir kauçuk türüdür.

Kauçuk Basınç-kimyasal hortumu üretimi hatları için RPMmach yine anahtar teslim projeler sunmaktadır. Bu sistemlerde günümüzde de hala kullanılan kalenderler yerine alternatif olarak RPMmach’ın dizayn ettiği ekstrüzyon yöntemiyle kauçuk bant (şerit) hattı tam performans ile çalışmakta ve ihtiyacı kalender sistemlerinden daha ergonomik bir şekilde karşılamaktadır. Aynı zamanda, bu ekstrüzyon hattında Kauçuk bant (şerit) PE sarma bantı da bulunmaktadır. Bu sektörde üretilen bazı hortumlar için esnek mandrelli imalata olanak tanıyan T’’ kafalar, ve mandrel çıkarma sistemleri de yeni üretim kalemlerimizdendir.

 

Araç lastiği üst kaplama-sırt bandı ekstrüzyon hattı, özellikle son dönemlerde oldukça sık kullanılan ve talep edilen composit ekstrüzyon metodu ile hazırladığımız bir üretim hattı dır. Bu hatlarda, genel olarak 2 ayrı ekstrüder kullanıyoruz ancak bazı durumlarda 3 ayrı ekstrüderle 1 kompozit kafa kullandığımız oluyor. Bu hat, tipik bir co-ekstrüzyon tekniği ile üretim yapıyor ancak genelde ürün geniş boyutlarda olduğu için özel kalıp ve özel kompozit kalıp kafası kullanıyoruz. Bu hat için ürettiğimiz kauçuk ekstrüderleri de NR (tabii kauçuk) karışımlarını rahatlıkla ekstrüde edebilecek kabiliyettedir. Buna yönelik özel vida – kovan   ve gerekli diğer teknik detaylar, şirketimiz tarafından geliştirilmiştir.

RPM Mach Kauçuk Makineleri

RPM Mach Kauçuk Makineleri

Kauçuk sünger levha ekstrüzyon hatları için kullandığımız ekstrüderler bu amaca uygundur. Özellikle PVC li nitril ve EPDM kauçuk tipleri için bu hat oldukça talep görmektedir. Bu hatta ekstrüder ve ürüne özel geniş levha kalıbından sonra, yine özel olarak imal ettiğimiz pişirme tünelleri iç genişlikleri 2000mm ye kadar ulaşabilmektedir. Bu da 2000mm genişliğinde kauçuk sünger levha üretilebilmesine olanak tanır. Bu tip ürünler genelde yalıtım-izolasyon sektöründe kullanılmaktadır.

RPM Mach Kauçuk Makineleri RPM Mach Kauçuk Makineleri

 

 

 

 

 

Butyl (butil) bant ekstrüzyon hatlarında genelde ihtiyaç olmadığı için pişirme sistemi yoktur. Butil kauçuğa uygun ekstrüder, gerekli ekstrüzyon kalıbı, alt-üst bant kaplama sistemi ve gerekiyorsa sarım ünitesinde oluşur. Bu ürünler beyaz eşya ve otomotiv sektörü için kullanılır.

 

Silikon ekstrüzyon hatları, kablo sektörü, fitil-conta sektörü ve endüstriyel diğer ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Silikon kauçuk ekstrüzyon ve pişirme hatlarında da oldukça iddialı olan şirketimiz, son dönemde geliştirdiği silikon ekstrüderlerinde otomatik hamur besleme sistemi ile oldukça ilgi görmüştür. Silikon ekstrüderlerine silikon hamurun bant olarak hazırlanıp sürekli el ile beslenmesi operasyonunu ortadan kaldıran bu sistem RPMmach’ın tasarımıdır. Bu sistem ile, Ekstrüder besleme haznesi üzerine belirli miktarda (ekstrüder boyutuna göre değişir) silikon hamuru, herhangi bir kütle şeklinde koyabiliyor ve hamur bitinceye kadar ekstrüder başında bulunmak zorunda kalmıyorsunuz. Silikon ekstrüzyon-vulkanizasyon hatlarını oluşturan makineler genelde, yatay veya dikey ekstrüderler, T’’ co-ex veya kablo kafaları, yatay veya dikey şok (yüksek ısı) üniteleri, IR (infrared) fırınlar, soğutma üniteleri, boy kesim sistemleri, sarma uniteleri gibi makinelerden oluşur.

RPM Mach Kauçuk Makineleri RPM Mach Kauçuk Makineleri

 

 

 

 

 

 

Özel amaçlı ekstrüzyon hatları, RPMmach’ın amaca yönelik dizayn ettiği ve hali hazırda müşteri ihtiyacına göre dizayn edilebiliyor olduğu sistemlerdir. Bunlardan bazıları, Paspas sektörünün kullandığı , Ekstrüder ile Kauçuk levha önşekil üretme, Konik ekstrüder ve silindir sistemi ile levha üretme, Ekstrüder ve silindir kombinasyonu ile çok ince et kalınlığı (0,5mm) olan kauçuk levhalar üretebilme, Ekstrüder yöntemi ile kalender besleme, Ekstrüder yöntemi ile pres besleme gibi özel amaçlı ekstrüder sistemleri RPMmach tarafından üretilebilmektedir.

(Websitemizin diğer linklerinde her bir hattı oluşturan makinelerin açıklamaları yapılmıştır)

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
× Destek Hattı