20 Nisan / 2024 Cumartesi
spot_imgspot_imgspot_img

Kauçuk Kneader Mikserleri

Kauçuk Kneader’ (dahili mikser) ler, bazı kolaylıkları sebebiyle, kauçuk sektöründe, son yıllarda kullanımı oldukça artan makinelerdendir. Fayda-maliyet analizine göre uygun fiyat koşulları ve pratik kurulum-taşıma özellikleriyle oldukça tercih edilen bir karışım-makinesi haline gelmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki RPMmach, kauçuk mikser’lerın bir çok fonksiyonunu kendi bünyesinde dizayn etmiştir ve bu makinelerin performansını artıracak çalışmalara devam etmektedir.

RPMmach’ın ürettiği kauçuk mikserlerin en önemli özelliklerinden birisi INTERMESH rotor uygulamasıdır.RPMmach, patentini aldığı, bu tip rotorlar ile kauçuk mikser üretmeye 2009 yılında başlamıştır.Intermesh tip rotor ile karışım kalitesi, hızı ve dispersiyonu, diğer rotor tiplerine göre oldukça başarılıdır.

RPM Mach Kauçuk Makineleri

Bilindiği üzere, kauçuk formülasyon karışımında, homojenizasyona etki eden en belirleyici faktör, karışımı gerçekleştiren rotor’ların yapısıdır. Genelde kneader tip kauçuk mikserler tangantial’’ tip 2 kanatlı rotorlar ile üretiliyorken, RPMmach 3 kanatlı rotor ve intermesh’’ rotor tiplerini geliştirip makinelerde uygulamaya başlamıştır.RPM Mach Kauçuk Makineleri

2 kanatlı tangantial rotor tipi, çoğunlukla EVA ve benzeri Plastik türevli karışımlar için olumlu sonuç verse de diğer NR(Natural Rubber)  ve sentetik kauçuk (EPDM,NBR,CR,IR,BR vb.) karışımlarında performansı oldukça düşük ve nominal karışım süresi de gerekenden fazladır. Dolayısıyla bu tip kauçuk mikserlerin performansını artırmak için öncelikle rotor dizaynlarını değiştiren RPMmac, buna göre makinenin diğer opsiyonlarını da entegre etmiştir. Motor gücü, aktarma dişlileri, redüktör grubu, devirme sistemi, RAM baskı metodu, rotor devri, malzeme özellikleri gibi bir çok fonksiyonu da performansı artırmaya yönelik dizayn etmiştir.RPM Mach Kauçuk Makineleri

RPMmach’ın Kauçuk mikserlerindeki bir diğer önemli özellik ise, karışım sırasında toz ve likit malzeme sızdırmazlık kalitesidir. Hamur karışım haznesindeki rotor yataklarında kullanılan çok özel bir malzemeden üretilen sızdırmazlık plakaları sayesinde, hazne içine formüle konulan sıvı veya toz malzemeler kesinlikle dışarı sızmaz. Çok temiz bir karışım ortamı elde edilir.Hazne içinde, karışım sırasında RAM hareketinden dolayı oluşan dahili tozlanma ise makine ile birlikte opsiyonel olarak tavsiye ettiğimiz ‘’Toz alma Unitesi’’ sayesinde toplanabilir ve dönüştürülebilir.RPM Mach Kauçuk Makineleri

Diğer önemli bir opsiyon ise, yine ısrarla tavsiye ettiğimiz tamamen kendi tesislerimizde üretip montajını yaptığımız ‘’Otomatik yağ Dozajlama’’ sistemi ile, formüle konulacak yağ tipi ve miktarı ne olursa olsun, çok hassas bir şekilde dozajlama ile direk kauçuk mikseri karışım haznesine yağ dozajlaması yapabilmekteyiz.

Ayrıca Karbon ve diğer kimyasallar için otomatik dozajlamaya uygun dizayn ile üretim yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili detayları ‘’Otomatik dozajlama sistemleri’’ link imizden inceleyebilirsiniz.

RPMmach’ın kauçuk mikserlerinin besleme sistemi 35-250L arası önden besleme olarak dizayn edilir, 35L den küçük boyutlar için arkadan besleme şeklinde gerçekleşir.

RPM Mach Kauçuk Makineleri

Kauçuk mikseri , karışım sırasında RAM baskısını da standart olarak otomatik ayarlayabilmektedir. Karışım sırasında ortaya çıkan güç ile özel bir pnömatik valf arasında etkileşim sağlanıp,  RAM pistonuna sadece gerekli güçte baskı verecek sistem sadece RPMmach’ın ürettiği kauçuk mikserlerde mevcuttur. Bu durum aynı zamanda bir çeşit karışım güvenlik tedbiri de sayılabilir, herhangi bir zorlanma sırasında rotorlar, ram veya yataklar kesinlikle zarar görmez.

Oldukça sessiz çalışan motor-redüktör grubuna sahip olan Kauçuk mikserlerde, karışım haznesi ısıtma sistemi opsiyoneldir.

Yine opsiyonel olarak sunduğumuz başka bir özellik ise, rotor devirleri inventer sürücü yardımıyla otomatik veya manual ayaralanabilir. Bazı hassas formüllerde gerekli olabilecek bu özellik, bazı durumlarda karışım sırasında accelerator katabilme’’ olanağı da sunmaktadır.RPM Mach Kauçuk Makineleri

Makine soğutma sistemi oldukça verimlidir, RAM içinde, her iki rotor içinde, hamur karışım haznesi içinde basınçlı su soğutma sistemi bulunmaktadır ayrıca ana reduktör içinde de standart olarak su soğutma sistemi kullanmaktayız.

Makinemizin bütün elektriksel parçaları Alman malı, pnömatik sistem parçaları ve bu makineye özel üretilen valf ise Japon malıdır.

Makine boyutları standart olarak1.5 litre ile 250 litre arası imal edilmektedir.

Şeklinde devam etmektedir, ihtiyaç olduğunda 250L üzeri karışım yapabilen makineler de üretebilmekteyiz.

35L ve üzeri boyutlardaki makineler için, hamur taşıma konveyörü öneriyoruz.

Daha detaylı teknik bilgiler için lütfen şirketimiz ile irtibata geçiniz.RPM Mach Kauçuk Makineleri

× Destek Hattı