22 Haziran / 2024 Cumartesi
spot_imgspot_imgspot_img

Banbury Mikserler

Banbury mikser’ler kauçuk formülasyonunda kullanılan kimyasalların, mekanik-basınç etkisi ile karıştırılarak compound’’ haline getirilmesi için kullanılan, bu sektörün en önemli makinelerindendir.Bu makinede gerçekleştirilen prosesin kalitesi, ürünün kalitesine ve proses akışına doğrudan etki eder. Banbury lerde ne kadar çok homojen dispersiyon elde ederseniz sonraki proseslerde ve final üründe o kadar homojen fiziksel ve ölçüsel kalite elde edebilirsiniz.

RPM Mach Kauçuk Makineleri

Bilindiği gibi kauçuk formüllerinde birbirlerinden oldukça farklı formlarda, farklı özelliklerde bir çok kimyasal malzeme kullanılmaktadır. Sıvı kimyasallar, toz kimyasallar, semi-masterbatch formlu granul kimyasallar, polimerler, asidik türevli kimyasallar, yoğunlukları çok farklı kimyasal bileşenler aynı formülde aynı batch’a katılarak, birbirleri içinde karışması, ve mümkün olduğunca homojen hale gelmesi beklenir.

RPM Mach Kauçuk Makineleri

Fiziksel olarak bu çok zor ulaşılabilecek bir beklenti olmakla birlikte, bu işlemi daha da zorlaştıracak bazı kimyasal reaksiyon faktörleri de göz önünde bulundurulursa, bu karışımı-compound iyi bir şekilde hazırlamak, kauçuk sektöründe en önemli proses’’ olarak bilinmektedir. RPMMach, bütün bu karışım zorluklarının bilincinde ve buna istinaden gerekli tecrübeye sahip bir şirket olarak, banbury mikser’leri oluşturan bütün construction-dizaynını sürekli geliştirerek, bu konu üzerinde özellikle çalışmakta ve çok faydalı sonuçlara ulaşmaktadır.   Banbury’lerde karışım-homojenlik sonucunu etkileyen en önemli parçalar rotor tipleridir.Geçmişten günümüze bir çok rotor modeli ile karışım denenmiş, bu konuda öncü ve dünyada bilinen bazı şirketler de önemli çalışmalar yapmıştır.Kimi zaman rotor mili üzerine yarım sarmal-tangantial kanatlar yerleştirilmiş, kimi zaman 2-3 veya 4 düz kanat yerleştirilmiş, bazen de rotor devri ayarlanabilir hale getirilmiştir. Bütün bu gelişmeler ve değişik dizaynlar, elbette faydalı olmuştur, ancak her biri ayrı bir polimer-proses için daha uygun sonuç vermiştir. Bütün polimerlerin tek bir rotor tipi ile tek bir Banbury ile çok iyi sonuçlar verdiğini söyleyemeyiz.

RPM Mach Kauçuk Makineleri  RPM Mach Kauçuk Makineleri  RPM Mach Kauçuk Makineleri  RPM Mach Kauçuk Makineleri

Ancak son yıllarda geliştirilen INTERMESH’’ tip rotor, genelde bütün polimer karışımları için homojen e çok yakın karışım sonuçları vermektedir. RPMMach kendine has bir intermesh’’ rotor dizaynı yapıp bu dizaynı patent ile koruma altına almıştır. Diğerlerinden biraz daha pahalı olmasına rağmen, Banbury alıcılarına bizim tavsyemiz intermesh rotor’’ seçeneği üzerinde hassasiyetle durmalarıdır. Genelde yapılacak işe-polimer’e göre Banbury konfigürasyon seçimi konusunda şirketimiz yetkilileri gerekli bilgileri sizlere vermektedirler.

 RPM Mach Kauçuk Makineleri     Bunun dışında banbury soğutma sistemi de oldukça önemli bir konudur. Tabi ki bu durum Makineye verebileceğiniz soğutma suyunun ısısına bağlıdır ancak yine de makine dizaynı da önemlidir. Hamur karışım haznesine, rotorların içine ve baskı ram’ ine (çekiç)  ideal miktarda, ideal döngü ve basınçta su sirkülasyonu sağlayacak sistemi RPMMach başarıyla gerçekleştirmiştir. Bazı proseslerde pişirici kimyasalların Banbury’ de atılması istendiğinde, veya bazı proseslerde bazı kimyasalların karışım kabiliyetini artırmak ve buna yardımcı olmak için Banbury rotor devirleri PLC kontrol sistemi ile ayarlanabilir hale getirilebilmektedir. Bu durumda, eğer otomatik dozajlama üniteleri de de kurulmuşsa, bu iki sistem birbiri ile entegre çalışabilmektedir.Banbury’lerde karışım sırasında kimyasallara güçlü bir baskı uygulandığından, kimyasalların rotor yataklarından dışarıya sızmasını engellemek için, RPMMach çok özel bir sistem kullanmaktadır. Bu da Banbury’ler için çok önemli bir özelliktir. RPMMach, üretilen bütün makinelerin testlerini yaptığı gibi, Banbury mikserlerin de çalışma ve proses testlerini teslim-kurulum dan önce yapmaktadır. Bu testlerin homojenlik sonuçlarını, karbon dağılım cihazlarıyla ölçmekte ve bunu müşterileriyle önceden paylaşmaktadır.

× Destek Hattı