Çarşamba, 24 Ekim 2018

Ekstrüder Dişli Pompa

 

KAUÇUK DİŞLİ POMPALAR (EKSTRÜDERLER İÇİN)

Kauçuk ekstrüderlerde kullanılabilen dişli pompa sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi, ekstrüderlerin  hassas ekstrüzyon kabiliyetini artırmaktır.IMAG1791

Bilindiği gibi tek ( Single) Vidalı Kauçuk Extruderlerin ekstrüzyon ilkesi, uygun dizayn edilmiş bir vida ile Kauçuk compound’u vida sonuna kadar taşımak ve kalıp tan çıkmasını sağlamaktır.Kauçuk taşınırken (ekstrüzyon)   vida yüzeyi ayrıca Kovan yüzeyi arasında bir sürtünme kuvveti oluşur. Bu taşıma sırasında Kovan üzerindeki diş yapısına gore, besleme, taşıma, sıkıştırma bölgeleri kauçuk compound u taşırken mutlaka vida içinde hava boşlukları oluşur. Bu boşluklar çoğu zaman sabit hassasiyette bir ekstrüzyon imkanı vermez.

IMAG1815 IMAG1918

 

 

 

 

 

Dişli pompalar ise, vida ve kovanın taşıdığı Kauçuk karışımını, dişleri arasına alarak, hava boşluğu oluşmadan, sabit bir basınç üreterek, ekstrüzyon hassasiyetinde dalgalanma olmaksızın kalıptan çıkmasına olanak sağlar.

kaucuk-ekstruder-disli-pompa-6 kaucuk-ekstruder-disli-pompa

 

 

 

 

 

Tabi ki bu dişli pompaların tek avantajı değildir, ayrıca normal şartlarda herhangi bir ekstrüder modeli için öngörülen çıkış kapasitesini, dişli pompa kullanarak artırmak mümkündür.

IMAG1811

Dişli pompalar, dişli diş sayısı ve yapısına göre ekstrüzyon hassasiyeti ortaya çıkarır.

(Bu tip te imal edilmiş bir dişli popmpa, bütün kalıp yüzeyine eşit basınç uygular.)

Dişli pompa özelliklerinden bir diğeri de, kauçuk hamuru diş arasına sıkıştırma ve kalıba basma sırasında çok fazla ısı oluşmaz. Kauçuk hamur çıkış miktarı-basıncı aynı kalır. Bu durm, yüksek visikoziteli kauçukların (FKM, CR, NR vs.) kolaylıkla ekstrüder edilebilmesine de olanak sağlar.

 

IMAG1797 IMAG1794---Kopya

 

 

 

 

 

Ayrıca dişli pompa kullanılacak kauçuk ekstrüderlerinin L/D oranı, 3 ile 16 arasında yeterli olabilir. Bilindiği gibi kauçuk ekstrüderlerinde standart L/D oranı 1/20 dir, ancak dişli pompalar bu oranı daha da düşürülebiliyor.

Bu Yazılar da var

Banbury Mikserler

Banbury mikser’ler kauçuk formülasyonunda kullanılan kimyasalların, mekanik-basınç etkisi ile karıştırılarak compound’’ haline getirilmesi için kullanılan, …

Kauçuk Konveyör Bant Komple Üretim Hatları

Kauçuk konveyör bant üretimi yönelik tasarlamış olduğumuz komple üretim hatları için, anahtar teslim projeler hazırlamakta …

Destek Hattı